Tuesday, 29 August 2017

Teine dimensioon

Suvi on jälle mööda lennanud. Ja suvi tähendab meie peres aega, kui jälle natuke pikemalt Eestisse lähme. Paar nädalat on meie tavaline taks, pikemalt me pole.

Sel aastal oli natuke teistsugune käik, sest käisime ka "pärisvälismaal" ehk siis tegime kiire treti Helsingisse. Ma ise olen kunagi ammu-ammu Helsingist läbi sõitnud, teised polnud üldse käinud.

Kuna vanematekodu on Tallinnast kaugel, siis läksime Helsingisse päev pärast Tallinnas maandumist. Laevaga sinna, üks öö kohapeal ja laevaga (öö laevas) tagasi.

Helsingis veetsime öö ühes väga toredas AirBnB's. Oli parasjagu suur 3 täiskasvanule ja 2 lapsele. Hotelli on sellise kambaga juba üsna keeruline (ja kallis) leida.

Helsingi kesklinna kant, kus me olime, oli mõnus ja üsna vaikne. Suvi vist. Käisime ühel õhtul saarte vahel paadiga sõitmas ja õhtusööki nautimas ja järgmisel päeval käisime loomaaias. Ka paadiga. Vahepeale jäi väike tuur Helsingi kesklinnas.

Vabalt oleks võinud paariks päevaks jääda.

Tagasiteel saime ära kaeda ka selle "kruiisi", millest olen alati kuulnud räägitavat. Laevas pidavat kõva pidu olema jne. Mis mulle põhiliselt silma jäi, olid igal pool peatäit väljamagavad inimesed. Laev lahkus kella 18 paiku ja pool tundi hiljem töllerdas juba laeva peal kõvasti purjus tegelasi. Mõned tunnid hiljem neist mitmed juba magasid kuskil.
Läksime vaatasime meelelahutuskohad ka üle. Ühes pubis mängis soomlane kitarri ja laulis, suuremas baaris esines soome ansambel (naine laulis inglise keeles nii koleda aktsendiga, et...).
Tantsuplatsil olid paar paari ja punt tantsivaid naisterahvaid. Ümberringi laudade ääres poolpurjus mehed, kes tantsivaid naisi piidlesid. Sabad baaris olid suht pikad.

Me, vanad pensionärid, otsustasime virgin kokteilide kasuks. Reisiväsimus oli juba piisav, ei hakanud keha alkoga mürgitama. Polnud nagu isugi.
Kella 23ks laekusime kajutisse ja pugesime põhku.
Nii raju pidu oligi!

Võib-olla hiljem tuli ka laevabaaris peole elu sisse. Kui nõrgemad juba langenud olid ja ainult tugevamad lakkujad ellu olid jäänud. Ausalt, meie ja baaridaamid-baarmenid olime vist kõige kainemad inimesed seal baaris. Ma vist pole enam harjunud ka sellega, et pittu minnes tuleb nosu täis tõmmata ja enne tantsuplatsile ei minda, kui paar jooki hinge all.

Pärast Helsingit olime põhiliselt maakad. Lastel mõnus. Ilm oli küll kehvapoolne, aga seda kompenseeris maasikakogus, mille sisse sõime. Jaheda suve tõttu sattusime täpselt maasikate tippajal Eestisse - tavaliselt on sel ajal hooaeg juba suht läbi. Mu lapsed pole vist näinudki, kuidas 5-kiloste alustega maasikaid koju tassitakse. Meil siin maasikad 500 grammi kaupa plastikust karbikestesse pakendatud ja üsna kallid, 20 kilo kaupa ikka ei osta.

Käisime ka maanteemuuseumis ja külas, aga olime üsna kodused.

Mina tegin endale ka ühe päris-Tartu-päeva. Olen juba tükk aega mõelnud, et tahaks lihtsalt üksi mööda Tartut konnata ja teha näo, nagu see oleks ikka veel minu linn.
Nüüd oli vaja Supilinnas tuttava juures käia ja kuna mees pidi kesklinnas olema, siis jätsime auto kesklinna ja läksin jalgsi supikasse. Nii nagu vanasti. Raekoja tagant läbi, ülikooli eest läbi, Kloostri tänavast alla, Herne poest pudel limpsi kaasa ja mööda Herne tänavat tahapoole. Meie endisest kodust mööda.

Tunne oli imelik. Kõik oleks nagu nii, nagu vanasti, aga mitte miski pole nii, nagu vanasti. Meie maja oli küll nii, nagu vanasti. Mu vanemad kolisid päris mitu aastat tagasi supikast ära maale, aga majas pole suurt midagi muutunud. Ainult mõned voodrilauad välja vahetatud. Üks kolimise põhjustest tookord oli, et maja vajas remonti ja neil ei olnud selleks raha. Reaalsus on aga see, et iga korteriomanik on oma korteri korda teinud, aga maja ümber laguneb. Hädasti oleks vaja soojustada, uued korstnajalad, kelder ja vundament korda, aga seda pole tehtud. Nii et selles mõttes mul ei ole kahju, et vanemad ära kolisid. Ühel hetkel hakkab see maja suuri summasid nõudma. Eriti, kui remondiga veel mõned aastad venitatakse.

Mul on ses mõttes hea meel, et ma enam Eestis ei ela. Sest kui ma elaks, siis tahaks elada Tartus ja kui ma Tartus elaks, siis tahaks elada supikas. Aga vaevalt ma Eestis töötades endale supikas elamist lubada saaks.

Igatahes tuleb mul Eestis käes peale alati selline imelik teise dimensiooni tunne. Nagu oleks kuskil teises maailmas ära käinud. Ja kuigi juba 12 aastat Eestist eemal, ei ole ma sellega veel ära harjunud. Võib-olla kui kord kuus Eesti vahet käiks, oleks teisiti, aga ma nii tihti ei käi.

Lastel oli tore, harjutasid kõvasti eesti keelt ja puu otsa ronimist. Saunast tiiki hüppamist ja heinapallide peal ronimist.
No comments:

Post a Comment