Friday, 28 April 2017

Käisin arsti juures...Kuna ma siin mitmendat päeva ägeda neelupõletikuga siruli olen ja äsja arsti juures käisin, siis millest oleks veel parem kirjutada kui sellest, kuidas siin minu Belgias nende arstiasjadega on.
Noh, et kui kedagi peaks huvitama.

Ses mõttes on süsteem sama, et on perearstid, kelle juurde peaks esmalt pöörduma. Kindlat perearsti pole, võid minna selle juurde, kelle juurde tahad. Enamik inimesi käib muidugi ikka ühe ja sama juures. Ainult erandkorras mõne muu juures. Mina nt siis, kui oma arst puhkusel on. Meil perearstipraksises 4 arsti.

Perearsti juures käies tuleb maksta visiiditasu. See võib erineda. Esiteks arstiti (või piirkonniti, nt pealinnas makstakse rohkem, kui meil siin kolkas), teiseks nt õhtusel ajal käies arvestatakse lisatasu juurde või nädalavahetusel valvearsti juures käies ka.
Kui arsti juures visiiditasu ära oled maksnud, saad vastava kviitungi, mille esitad kindlustusele. Sealt makstakse mingi summa tagasi. Olenevalt siis kindlustusest.

Selle kindlustusega on nii, et ise valid, kelle juures lepingu sõlmid ja ise maksad. See ei huvita kedagi, kas su palgast sotsmaksu makstakse vmt. Su tervisekindlustus on su oma mure. Ei ole kindlustust? Aga palun, maksa kõik protseduurid omast taskust kinni.

Maksta tuleb ka nt EMOs käimise eest (lapse peapõrutusega läks viimati 35 eurot. Pm visiidikas, sest mingeid uuringuid ei tehtud). Kiirabi kutsumise eest tuleb ka maksta. Mehele kunagi kutsuti, arve oli pärast 90 eurot. Sutsu saime kindlustusest tagasi ka.
Aga noh, paneb mõtlema, eksole... ei hakka vist paratsetamooli pärast kiirabi kutsuma vaid varud ikka ise koju ette.

See värk on ka veel, et nö baaskindlustus katab ainult mingeid teatud kulusid. Visiiditasusid ja midagi. Osaliselt, muidugi. Aga kui haiglasse satud, siis voodikoha maksumust jmt baaskindlustus ei tasu.

Kui meil esimene laps sündis, siis pärast sünnitust saime kingituseks ka 600-eurose arve sünnituse eest. Mingid sünnitusega seotud kulud maksis baaskindlustus (arstide honorarid nt), aga 600 eurot oli meie osa.
Voodikoha maksumus ja veel mingid nipet-näpet asjad (nt lapse mähkmed, minu hügieenisidemed) tuli ise maksta. Kui oleks eraldi haiglakindlustus olnud, siis oleks enamik sellest 600st sealt makstud. Aga mul ei olnud, sest rasedus tuli pisukese üllatusena ja me ei olnud veel selle haiglakindlustuse teemaga tegelenud. Kui sa juba rase oled, siis muidugi ei hakka ükski kindlustusfirma ka lepingut pakkuma.

Ma olin muidugi überõnnelik, et mul see baaskindlustuski oli. Hetkel on mul kindlustus tööandja kaudu ja toimib nii, et ma maksan ise kõik omast taskust kinni ja siis esitan arved ja kindlustus maksab osa tagasi. Suuremate asjade puhul (nt põlveopp ja sünnitus) saab teha diili, et kindlustus maksab kogu arve ja siis pärast teevad tasaarvestuse kliendiga.
Seetõttu nägin ka pärast 2. sünnitust oma sünnituse koguarvet - väikeses maakonnahaiglas epiduraaliga sünnitamise eest oli arve 4500 euro ringis. Aga tean tuttavate käest, et Brüsselis läheb sarnane sünnitus (epiduraal, aga komplikatsioonideta) umbes 6000 ringis.

No comments:

Post a Comment